ďťż

sunsetting

photo

Wykład - Buddyzm

http://video.google.com/v...231109690&hl=pl

Nie wierzcie w jakiekolwiek przekazy tylko dlatego, że przez długi czas obowiązywały w wielu krajach. Nie wierzcie w coś tylko dlatego, że wielu ludzi od dawna to powtarza. Nie akceptujcie niczego tylko z tego powodu, że ktoś inny to powiedział, że popiera to swoim autorytetem jakiś mędrzec albo kapłan, lub że jest to napisane w jakimś świętym piśmie. Nie wierzcie w coś tylko dlatego, że brzmi prawdopodobnie. Nie wierzcie w wizje lub wyobrażenia, które uważacie za zesłane przez boga. Miejcie zaufanie do tego, co uznaliście za prawdziwe po długim sprawdzaniu, do tego, co przynosi powodzenie wam i innym.

- Budda -

Religia przyszłości będzie religią kosmiczną. Powinna ona przekraczać koncepcję Boga osobowego oraz unikać dogmatów i teologii. Zawierając w sobie zarówno to, co naturalne, jak i to, co duchowe, powinna oprzeć się na poczuciu religijności wyrastającym z doświadczania wszelkich rzeczy naturalnych i duchowych jako pełnej znaczenia jedności. Buddyzm odpowiada takiemu opisowi. (...) Jeżeli istnieje w ogóle religia, która może sprostać wymaganiom współczesnej nauki, to jest nią buddyzm.

Albert Einstein

Oby wszystkie istoty osiągnęły szczęście i przyczynę szczęścia.

Oby były wolne od cierpienia i przyczyny cierpienia.

Oby nie były oddzielone od prawdziwego szczęścia - wolności od cierpienia.

Oby spoczywały w wielkiej równości, wolnej od przywiązania i niechęci.

"Istnieje bardzo prosty sposób, by stać się Buddą. Nie czyńcie zła, nie lgnijcie do życia i śmierci, miejcie głębokie współczucie dla wszystkich odczuwających istot, odnoście się z szacunkiem do tych ponad wami i bądźcie uprzejmi dla tych, którzy stoją niżej. Porzućcie nienawiść i pragnienia, zmartwienia i smutek – oto co zwie się Buddą. Nie szukajcie niczego innego." - Eihei Dogen Zenji, Shoi

Ciekawy tekst o Buddyzmie:

http://www.tutej.pl/cms.php?i=17527

Buddyzm w Polsce

http://www.buddyzm.edu.pl/cybersangha/index.php


W zasadzie sympatyczny ten buddyzm w swojej postawie wobec innych i tego co nas otacza,ale filozofia niespójna i w zasadzie każdy "czuje " to na swój sposób. Trudno o jakieś pewniki i prawidła - to komplikuje sprawę i trudno powiedzieć o co tak do końca chodzi, bo różnych odczuć - tyle co buddystów (a sporo ich na świecie).8)
to nie cecha jedynie buddyzmu.

W zasadzie sympatyczny ten buddyzm w swojej postawie wobec innych i tego co nas otacza,ale filozofia niespójna i w zasadzie każdy "czuje " to na swój sposób. Trudno o jakieś pewniki i prawidła - to komplikuje sprawę i trudno powiedzieć o co tak do końca chodzi, bo różnych odczuć - tyle co buddystów (a sporo ich na świecie).8)

Dlaczego niespójna


Jeśli Masz jakieś wątpliwości to polecam:

Dobre pytanie, dobra odpowiedź - Bhante Shravasti Dhammika

"Mniej więcej 18 lat temu grupa buddyjskich uczniów z Uniwersytetu Singapurskiego przyszła do mnie, skarżąc się, że często trudno jest udzielić odpowiedzi na zadawane im przez ludzi pytania, dotyczące buddyzmu. Poprosiłem więc, aby przytoczyli jakieś przykłady, a gdy to zrobili, byłem wstrząśnięty tym, że inteligentni, wykształceni młodzi buddyści wiedzą tak niewiele o swojej religii i mają tak wiele wątpliwości, wyjaśniając te rzeczy innym. Zanotowałem wiele z tych pytań, dodałem część tych, które często mnie zadawano i tak oto narodziło się "Dobre pytanie, dobra odpowiedź". Ku mojemu zaskoczeniu i satysfakcji to, co pierwotnie miało służyć Singapurczykom, znalazło czytelników także w wielu innych krajach. Wydrukowano ponad sto pięćdziesiąt tysięcy kopii edycji angielskiej, a ta z kolei doczekała się licznych przedruków w Stanach Zjednoczonych, Malezji, Indiach, Tajlandii oraz na Sri Lance. Niniejsza praca, została ponadto przełożona na czternaście języków, całkiem niedawno na indonezyjski i hiszpański. W wydaniu czwartym, uaktualnionym i poszerzonym, dodałem jeszcze kilka pytań i udzieliłem -mam nadzieję, że dobrych- odpowiedzi na nie. Dodałem także rozdział, zawierający niektóre z pouczeń Buddy. Oby ta krótka książka przyczyniła się do podtrzymania zainteresowania Dhammą Buddy."

S. Dhammika
Singapur, 2005

http://sasana.wikidot.com...dobra-odpowiedz
przypuszczam, że bartkowi chodziło o spójność "logiczną" tak?
Sam chętnie się dowiem 8)
Na razie staram sie przebrnąć przez różne książki i źródła mówiące o buddyźmie, by w ogóle poznać szerzej nauki tej religii. Najgorzej rozmawiac na jakikolwiek temat bez rozsądnych podstaw i informacji. Na początek - grunt to oświecenie :idea:
Co teraz czytasz? :wink:
Książki religioznawcze o genezie buddyzmu, informacje historyczne i doktrynalne oraz oczywiście powyższe linki.
Na razie wygląda to tak, że buddyzm:
1. powinien czynić życie człowieka mniej stresującym i konsumpcyjnym
2. prowadzi do pokojowego rozwiązywania konfliktów
3. nie wyjaśnia celowości istnienia
4. nie jasno tłumaczy początku wszystkiego wskazując raczej na chaos i przestrzeń (podobnie
jak w mitologiach) jako źródło wszelkiego istnienia
5. wskazuje, możliwe że słusznie, przyczyny cierpienia (choć nie wyczerpuje tematu)
6. nie uznaje Boga jako osoby, tym samym wykluczając istnienie innych duchowych bytów
7. stwierdza, że każdy jest w stanie znaleźć oświecenie po przez medytację i głęboką
refleksję nad sobą
8. podtrzymuje w nieco zmienionej formie hinduską naukę o reinkarnacji i wędrówce
duszy/energii
9. w związku z faktem, że teoretycznie każdy może być buddą, buddyzm może być bardzo
szeroko i osobiście interpretowany/odczuwany. Brak rozsądnego dogmatyzmu,
aczkolwiek dający pole do działania wprowadza chaos.

Osobiście zgadzam się z 1,2 i częściowo 5 punktem, niestety reszta jest trudna do przyjęcia, ale otwiera możliwość dyskusji. :idea:
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • kazimierz.htw.pl