ďťż

sunsetting

photo

Chciałbym zapytać o to kto używa Linuksa. Sam jestem użytkownikiem (od dawna) i p.o. administratora serwera linuksowego (od niedawna). Ciekawi mnie kto się przyzna do igraszek z pingwinem


Ja używam, głównie jako środowisko pracy.
używam od ponad 3 lat, mam go na swoim serwerze (do zestawiania tuneli za pomocą ssh i VPN i kilka innych rzeczy), oraz na PC i laptopie:) czego tu się wstydzić? To raczej atut znać ten system:) Nie raz w pracy mnie ratował, poza tym nie wyobrażam sobie przeprowadzania audytu sieci bez Back Track, często też korzystam z funkcji jaką daje mi ssh, owszem na windows można postawić serwer ssh, ale na linuksie działa to o wiele lepiej, jest wygodniejsze w użyciu, mogę sobie to zintegrować np.: z IBSH (bezpieczna powłoka shell), tripwire,snort i inne;) Jezcze jak dorzucić do tego wirtualizacje, to można na jednej maszynie zdziałać całkiem sporo i to za darmo, wystarczy wiedza:) No i ulubine skrypty basha;) Chociaż powoli przerzucam się na Perl i Python, bash powoli mnie ogranicza, dużo rzeczy robi się tam w mało elegancki sposób.
Pozdrawiam:)
linuxlepszy od windowsa według ostanich bazdani ccorazz wiecej osób pracuje na systemie linux a przewidziane jest ze z czasem to linux bedzie liderem wsrudł systemów


Lepszy to w tym przypadku pojęcie względne, wszystko zależy od zastosowań. Mimo dość prostej obsługi nowych dystrybucji typu Ubuntu, wg mnie linux nigdy nie zyska przewagi na windowsem na biurkach przeciętnych użytkowników.

Lepszy to w tym przypadku pojęcie względne, wszystko zależy od zastosowań. Mimo dość prostej obsługi nowych dystrybucji typu Ubuntu, wg mnie linux nigdy nie zyska przewagi na windowsem na biurkach przeciętnych użytkowników.

Z tego wniosek że użytkownicy Linuksa są nieprzeciętni
Jeżeli popatrzeć na ilość linuxowców w stosunku do użytkowników Windowsa, to faktycznie można tak stwierdzić, bo jest ich garstka...
Za to wygląda to trochę lepiej gdyby porównać nas do użytkowników legalnych Windowsów
czy pod UBUNTU można normalnie korzystać z komunikatora GG i programów typu all-player, adobe acrobate reader, in-designe, corel i autocad? sorki za pytanie, ale zastanawiam się nad instalacją na UBUNTU, ale boję się, że te programy mogą nie działać poprawnie, itp.
Nie znam Ubuntu ale jeśli idzie o odpowiedniki programów to:
GG -> Pidgin (sam korzystam)
*player -> MPlayer (polecam również pod Windows)
Wyświetlanie PDFów masz gwarantowane nie pamiętam nazwy.
Corel -> Inkscape (bodajże) lub Karbon
Również oprogramowanie CAD jest dostępne, Google podpowiada chociażby linuxcad.com. Nie znam bo nie używam.

Ogólnie polecam instalację Linuksa użytkownikom którym nie zależy na instalacji gier. Jako system do biura, internetu czy multimediów obecne dystrybucje Linuksa są bardzo dobre. Dla początkujących polecam Mandrive. Wersja 2009 prezentuje się bardzo fajnie. Z Ubuntu nigdy się nie polubiłem ale każdy ma indywidualne preferencje.
Acrobat Reader jest do instalacji z pakietow Ubuntu na plycie o ile sie nie myle, mozliwe ze cos sie zmienilo. Do GG masz duzo odpowiednikow, ale chyba najlepszy jest Pidgin bo wersji konsolowej komunikatora chyba nie chcesz

Google mowi, ze InDesign najlepiej zastapi Scribus. Alternatywa jest emulacja, ale szczerze mowiac nie wiem na czym to teraz stoi.
Jeśli chodzi o odpowiednik gg to kadu, zdecydowanie kadu, pidgin będzie Cię drażnić. Kadu ma o wiele bardziej rozbudowane funkcje, a wtyczka typu firewall jest wręcz genialna, zapomnisz co to łańcuszki. Co do reszty oprogramowania:
grafika wektorowa- qcad, inkscape, i różne odmiany cada, w zależności co tworzysz...
Może to nie miejsce na reklame, ale świadcze wsparcie techniczne dla min. ubuntu. Więc, masz wybór: fora i życzliwe osoby, albo mnie:)
ok, chętnie skorzystam/skorzystamy, bo nie chodzi tylko o mnie.. w każdym razie jeśli chodzi o linuxa/ubuntu/itp nie ma problemu ze znalezieniem odpowiedników, tak? a pytanie drugie, oczywiście, ile kosztują te odpowiedniki i jak kształtuje się ich cena w stosunku do programów pod windowsa (chodzi mi przede wszystkim o autocada, indesign'a, corela).
Scribus i Inscape sa darmowe. qcad 29$ wg. oficjalnej strony. Nie wiem jak z corelem, moze eetthhoo cos wiecej nt. napisze.
Powtórzę się:

grafika rastrowa:
-gimp
grafika wektorowa:
-qcad (mam go w repozytorium, więc musi być darmowy, poza tym używałem go i nie pamiętam żebym płacił)
-insckape (bardziej jako odpowiednik coreldraw)
-xara dla linux, jest darmowa, ma też spore możliwości,ale osobiście wolę inkscape
Skład DTP:
-Scribus (spokojnie złożysz w tym gazete i oddasz do druku, wspiera CMYK)

Określ dokładniej co zamierzałeś robić za pomocą programów dla windows? Zajmujesz się grafiką wektorową i składem DTP profesjonalnie?
Chodzi o dwie rzeczy (piszę w imieniu mojej dziewczyny, która potrzebuje te, najlepiej darmowe lub tanie odpowiedniki): profesjonalny skład gazety (dotychczas robiła to w INdesign, chwali sobie ten program), oraz wykonywanie projektów przede wszystkim ogrodów i małej architektury (Corel, Autocad). Słyszałem, że Scribus jest bardzo OK - to jeśli chodzi o skład gazety do druku.
Inkscape jest w stanie zastąpić corela, a Scribus jest w stanie podołać profesjonalnemu składowi tekstu. Tylko tu powstaje pytanie, tego trzebe się na nowo uczyć, bo programy z pewnością mocno od siebie się różnią, pewne rzeczy wykonuje się zupełnie inaczej itd... Prosił bym jeszcze o jakiś przykładowy projekt ogrodu, wtedy ja spróbuje takowy wykonać w inkscape, bo go znam dosyć dobrze:) A co do qcad to raz na ruski rok wykonuje w nim projekt np.: obiektu w którym mam robić sieć komputerową, a następnie taki plan budynku załączam z fizyczną topologią sieci do dokumentacji:)
JA MAM XP-KA I UBUNTU
Mam nadzieję, że nie zostanę ukarany za odkopywanie starego tematu
Używam Linuksa od 4 lat, dystrybucje z jakich korzystałem to m. in.:
Debian (mój pierwszy Linux)
Arch (mój ulubiony Linux)
Fedora
OpenSuse
Damn Small Linux
...
Aktualnie z braku czasu Ubuntu
Btw. jestem tegorocznym absolwentem technikum informatycznego i szukam pracy
Ubuntu jest całkiem fajne, polecam je wszystkim którzy nie muszą grać na swoim kompie i nie chcą się martwić wirusami. Bardzo fajne jest Ubuntu 9.10 PL Karmelkowy Koliberek, ma skrypt który pozwala zainstalować przeróżne kodeki i inne niezbędniki. System praktycznie do postawienia i uruchomienia dla każdego.

Gdyby ktoś potrzebował pomocy to zapraszam do mnie. Ubuntu pomagam instalować lub instaluję za darmo. Oczywiście po godzinach pracy.
Teraz na linux uruchomisz bezproblemu sporoaplikacji z windowsawystarczy wine lub cadgae i chodzi

Ps: A możeby zrobić gdzieś zjazd w Bystrzycy Linux-ksiarzy bo ludzie którzy korzystaja z rgguły z tego systemu potrafia wiele
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • kazimierz.htw.pl