ďťż

sunsetting

photo

Samotne, opuszczone i zapomniane, stoją na rozstajach dróg, w lasach lub przy polnych drogach. Ich prosty i surowy kształt rzuca się w oczy, swą odmiennością, ale nie zachwyca i najczęściej mijamy je obojętnie. Nieraz przez moment zastanawiamy się nad tym - Czym są, jakie mają znaczenie, kto je wystawił? Ale myśli te ulatują, a krzyże wtapiają się w nasz codzienny krajobraz i zapominamy o nich.
Temat uważam za dość ciekawy, bo każdy taki obiekt ma przeważnie ciekawą historię. W naszej gminie jest kilka krzyży i kapliczek pokutnych, o których zwykły szary człowiek nic nie wie i w związku z tym może warto by przedstawić ten temat bliżej.

Zamieszczam krótki opis krzyży pokutnych:
Krzyże pokutne monolityczne, proste i surowe kamienne formy w kształcie krzyża, wykonane z miejscowego materiału (piaskowiec, zlepieniec, granit, bazalt). Rozróżnia się kilka typów krzyży pokutnych:łacińskie, maltańskie, greckie, barokowe, św.Antoniego, kończynkowe, podwójne, występują także obiekty których typu nie można już dziś określić. Krzyże mogą posiadać aureolę (pełną, dolną, górną) oraz ryty narzędzia zbrodni - nóż, miecz, topór, kusza, widły, dzida, itp ...

Poniżej przedstawiam znane mi dwa krzyże i kapliczkę pokutną. Niestety nie znam historii powstania tych obiektów Mam cichą nadzieję, że ktoś posiada informacje historyczne o nich i podzieli się nimi z innymi.

Polecam tę oto stronkę, na której jest dość ciekawy artykuł:
http://www.sudety.it/index/artykuly/ID,24



Krzyż pokutny w Porębie z wyrytym narzędziem zbrodni - mieczem.

A skąd wiadomo,że to narzędzie zbrodni Dado?
Taka tradycja. Zabójca oprócz zadośćuczynienia dla rodziny musiał też wykuć krzyż i postawić go w miejscu zbrodni. Na krzyzu wykuwano narzędzi zbrodni. Jeżeli chcecie mogę dać skan artukułu o dolnośląskich krzyżach.

Dado , a masz foto krzyża z Żelazna ??
Habel, niestety nie mam. Jeżeli masz to chętnie je zobaczę.


McAron , daj zdjęcie tego krzyża pokutnego w Zelażnie , przecież nie na darmo złamałem przepisy ruchu drogowego ...
Czy to jest krzyż pokutny, widać na nim w dolnej części miecz?
Moim zdaniem zdecydowanie nie jest to krzyż pokutny .
No raczej to nie jest krzyż pokutny.
McAron - czekamy na krzyż pokutny z ZELAZNA !!!
Moment, zaraz znajdę :lol:
Jak to dobrze mieć zaprzyjażnionego fotografa ... 322_ 111_

Czy to jest krzyż pokutny, widać na nim w dolnej części miecz?

Widzę, że Mentos to wszędobylski prowokator.

Widzę, że Mentos to wszędobylski prowokator.
Nie za bardzo kumam, o co CI chodzi
Prowokator - jest to osoba, która nakłania inną osobę do popełnienia czynu zabronionego, nie po to, aby ten został popełniony, ale po to, by skierować postępowanie przeciwko nakłanianej osobie
Ja po prostu spytałem -czy to jest krzyż pokutny, i dostałem jasną odpowiedz od KUBUSIA ze nie i to wszystko, gdzie Ty tu widzisz prowokacje

W naszej gminie jest kilka krzyży i kapliczek pokutnych, o których zwykły szary człowiek nic nie wie

W Nowym Waliszowie też stoi sobie krzyż pokutny (tuż za główną bramą na kościelną posesję). Niestety - jak wiele innych - został przyozdobiony tabliczką.

Żelazno jest za to już w gminie kłodzkiej.
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • kazimierz.htw.pl