sunsetting
Zakładam nowy temat dotyczący LCD. Zajmuję się nim zawodowo od 2 lat. Postaram się wam poradzic jaki LCD wybrać, jakich monitorów unikać. Dysponuje praktycznie każdym monitorem dostępnym na polskim rynku. Posiadam profesjonalne narzędzia pomiarowe. Na początek zapraszam do ankiety.
Tytułem wstępu parę słów o samej technologii:
LCD - Liquid Crystal Display - Wyświetlacz ciekłokrystaliczny to ekran, na którym wyświetlany jest obraz w wyniku zmian właściwości optycznych ciekłych kryształów. Taką definicję przytacza encyklopedia. Dla nas dużo ważniejsze jest to, iż coraz częściej stajemy przed możliwością wymiany naszego starego wysłużonego monitora. Niestety, na półkach sklepowych nie znajdziemy już dobrych a nawet żadnych kineskopowców. Zostaje nam praktycznie wyłącznie rynek wtórny czyli nie wiadomo jak bardzo zużyte CRT. Jedynym słusznym wyborem pozostają panele ciekłokrystaliczne. Który wybrać? Co warto o nich wiedzieć?
Zacznijmy od rodzajów matryc:
TN (Twisted Nematic)
Charakterystyka:
Ekrany TN są najcześniej używanymi matrycami w przemyśle LCD. Ich szerokie zastosowanie wiąże się głównie z niskim kosztem technologii produkcji. Matryce TN stosuje się najczęściej w monitorach do zastosowań domowych oraz biznesowych, a także ze względu na niski czas reakcji piksela w produktach przeznaczonych dla komputerowych graczy. Czas reakcji piksela to największa zaleta ekranów opatrych o technologię TN. Przejścia pomiędzy stanem piksela czarny-biały-czarny są w tym przypadku bardzo niskie.
Minusem matryc TN jest przede wszystkim stosunkowo wąskie kąty widzenia, szczególnie w pionie.
Ekrany sześcio i ośmiobitowe słabo odwzorowują kolory. Reprodukcja kolorów również nie należy do najlepszych.
Docelowy klient: SOHO, monitor domowy, monitor do małego biura, gracz komputerowy.
Największe zalety: niska cena, niski czas reakcji.
Największe wady: słabe odwzorowanie kolorów, przeciętne kąty widzenia, kiepska czerń.
MVA (Multidomain Vertical Alignment)
Charakterystyka:
MVA to technologia, która miała stanowić kompromis pomiędzy szybkimi ekranami TN, a doskonałymi pod względem reprodukcji kolorów IPS. Z jednej strony technologia MVA oferowała niski czas reakcji piksela (około 25ms), z drugiej zaś przyzwoite odwzorowanie kolorów oraz szersze niż w przypadku ekranów TN kąty widzenia. Technologia MVA wprowadziła również wysoki poziom kontrastu, który dotychczas nie był osiągalny w ekranach TN oraz IPS bez użycia rozwiązań takich jak DFC. W obliczu szybkiego rozwoju ekranów TN, tradycyjnym problemem paneli MVA były słabe czasy reakcji. MVA to
technologia, która pomimo lepszej jakości barw niż w TN, nadal cierpi na niedoskonałość odwzorowania kolorów. W matrycach tego typu kryształy ułożone są w domenach o różnym skierowaniu. Dzięki temu, jeżeli jedna domena pozwala przejść światłu, druga znajdująca się pod kątem przyciemnia je. Dlatego też patrząc idealnie prostopadle na ekran mamy wrażenie, że niektóre subtelne tony, szczególnie ciemne, znikają. Natomiast w momencie gdy zmienimy w minimalnym stopniu kąt patrzenia, barwy pojawiają się ponownie.
Docelowy klient: profesjonalne zastosowanie biurowe, monitor domowy.
Największe zalety: lepsze niż w ekranach TN odwzorowanie kolorów, szerokie kąty widzenia, wysoki kontrast.
Największe wady: wysoki czas reakcji.
PVA (Patterned Vertical Alignment)
Charakterystyka:
Matryca PVA została opracowana jako alternatywa dla MVA. Niemniej jednak większość parametrów jak i proces technologiczny wytwarzania ekranów PVA różni się na tyle znacząco od MVA, że obie technologie można traktować jako niezależne. Konstrukcja matryc PVA jest podobna do MVA, kryształy zlokalizowane w domenach zmieniają położenie tak, aby użytkownik patrząc praktycznie z dowolnego kąta, widział zawsze niezmienny obraz. Podobnie jak w ekranach MVA jakość kolorów nie jest najlepsza, dlatego też ekrany te nie są stosowane w profesjonalnych monitorach graficznych. Takie monitory np Eizo z serii ColorEdge czy NEC z serii SpectraView posiadają ekrany IPS. Technologia PVA pozwala na osiągniecie na tyle dobrego odwzorowania kolorów, kątów widzenia, czerni oraz
kontrastu, że możliwe jest implementowanie tego typu rozwiązań w monitorach profesjonalnych (ale nie graficznych) np: Eizo S1921, Eizo S1931, Eizo S2000 czyli rodzina FlexScan (ale nie wszystkie) lub NEC 1990FXp czy NEC MultiSync 2190UXp. Obecnie ekrany PVA/S-PVA (zmniejszony czas reakcji piksela, podobnie jak w P-MVA), dzięki nieustannie malejącemu czasowi reakcji piksela, stają się jednymi z popularniejszych rozwiązań. Użytkownicy cenią sobie głównie jakość kolorów (wyższą niż w przypadku monitorów TN), szerokie kąty widzenia, umożliwiające oglądane niezmienionego obrazu na raz przez klika osób, wysoki kontrast (nawet 3000:1) oraz stosunkowo niski czas reakcji piksela.
Docelowy klient: fotoamator, profesjonalny monitor biurowy oraz domowy, podstawowa kontrola koloru
Największe zalety: szerokie kąty widzenia, wysoki kontrast, dużo lepsze niż w ekranach TN
odwzorowanie kolorów
Największe wady: wysoki czas reakcji.
S-IPS (Super In-Plane Switching)
Charakterystyka:
Matryca typu IPS (In-Plane Switching) ujrzała światło dzienne po raz pierwszy w roku 1996. Nazwa In-Plane Switchnig pochodzi od specyficznego zachowania ciekłych kryształów ułożonych w komórkach ekranu, które leżą zawsze w tej samej płaszczyźnie, zawsze równoległej do płaszczyzny ekranu.
Matryca IPS powstała jako odpowiedź na kiepskie kąty widzenia oraz słabe charakterystyki
kolorystyczne uzyskiwane na dominujących wówczas ekranach TN. Ekran IPS pozwalał na oglądanie obrazu bez denerwujących przekłamań w dużo szerszych kątach, a przede wszystkim oferował o wiele lepsze kolory. Niestety matryce miały jedną zasadniczą wadę: czas odpowiedzi piksela wynosił wówczas około 50ms, co całkowicie dyskredytowało IPS w przemyśle multimedialnym.
Unowocześniona matryca, S-IPS (Super-IPS) wprowadzała udogodnienia technologii IPS, jednocześnie zmniejszając czas reakcji. Chociaż kolory dorównywały już powoli tym znanym z monitorów CRT, to kontrast pozostawał nadal bardzo słaby. Działo się to za sprawą stosunkowo kiepskiej czerni reprodukowanej przez ekrany S-IPS.
Docelowy klient: profesjonalista, zaawansowana kontrola koloru.
Największe zalety: doskonałe odzwierciedlenie kolorów, bardzo szerokie kąty widzenia, dobrze nasycona czerń.
Największe wady: wysoki czas reakcji, patrząc pod kątem czerń nabiera czerwonawego polotu.
A-TW IPS (Advanced True White In Plane Switching)
Charakterystyka:
Kolejną odsłoną wciąż eksploatowanej technologii IPS jest model matrycy A-TW-IPS (Advanced True White IPS). Ekrany wyposażone w specjalny filtr (True White) umożliwiający zbliżenie się do bardziej naturalnej bieli oraz podniesienie skali kolorów produkowane są głównie dla NEC Display Solutions.
Monitory wyposażone właśnie w tę matrycę np: NEC MultiSync 2090UXI, NEC Spectraview 2090, posiadają bardzo głęboką czerń oraz wysoki współczynnik kontrastu. Matryce te oferują lepszy jakościowo obraz niż ekrany VA.
Docelowy klient: profesjonalista, zaawansowana kontrola koloru.
Największe zalety: doskonałe odzwierciedlenie kolorów, bardzo szerokie kąty widzenia, dobrze nasycona czerń, brak problemu nabierania przez czerń czerwonawego polotu patrząc pod kątem.
Największe wady: wysoki czas reakcji.
H-IPS A-TW (Horizontal IPS with Advanced True Wide Polarizer)
Charakterystyka:
H-IPS A-TW (Horizontal IPS with Advanced True Wide Polarizer) stanowi najnowszą odsłonę
technologii IPS. H-IPS jest modelem ekranu LCD z horyzontalnym polem magnetycznym. Oczywiście wszystkie dodatki dostępne w technologii A-TW-IPS zostały zaaplikowane do H-IPS, a oprócz tego, dzięki poruszającym się horyzontalnie ciekłym kryształom, możliwe jest oglądanie niezmienionego jakościowo obrazu praktycznie z każdego kąta! H-IPS wprowadza również szerszą skalę reprodukowanych kolorów, co doskonale widać na przykładzie monitorów posiadających właśnie ten ekran. Potrafią pokryć około 95%
przestrzeni barwowej AdobeRGB oraz około 91% NTSC.
Docelowy klient: wymagający profesjonalista, zaawansowana kontrola koloru.
Największe zalety: doskonałe odzwierciedlenie kolorów, bardzo szerokie kąty widzenia, dobrze nasycona czerń, brak problemu nabierania przez czerń czerwonawego polotu patrząc pod kątem, szeroki gamut barw około 95% AdobeRGB
Największe wady: wysoki czas reakcji.
Na zakonczenie:
Dobra matryca to nie wszystko. Można zrobić kiepski monitor na dobrej matrycy i odwrotnie. Na szczęście najsłabsze firmy nie robią monitorów na najlepszych matrycach. Zostawiają to fachowcom. Kupując LCD na matrycy IPS mamy 90% pewność, że to nie będzie kicha. Z matrycami VA 50/50. Jeśli idzie o TN jest najorzej - w 90% przypadków kupimy szajs zazwyczaj nie najtańszy
Ściągnięte ze strony Nec`a. m :twisted:
A jak myslisz kto to dla nich pisal?
to ja mam małe pytanko,bo zajmuje się troche grafiką i póki co żaden lcd nie spełniał moich wymagań co do odwzorowania kolorów,no i te cholerne konty widzenia;/ Bardzo mnie to drażni,bo póki co wole mojego crt,może to duże pudło,ale za to świetnie spełnia swoje zadanie.A ha jeszcze pare pytań,bo miałem okazje pracować na kilku rodzajach lcd,każdy miał jakieś defekty,a to za mały kont widzenia,albo za duża jasność,jakieś kolory przekłamane,może polecisz mi lcd taki,który poradzi sobie z różnymi rozdzielczościami a nie tylko tą natywną (chyba ,że się pozmieniało bo technika idzie szybko na przód).Powtarzam komputer wykorzystuje między innymi do grafiki i odzwierciedlenie kolorów jest dla mnie niesamowicie ważne,kont widzenia też,bo na swoim crt nie martwie się,że jak siąde prawie ,że z boku monitora to nie będe nic widział,albo że obraz będzie przekłamany jak u mojej dziewczyny,która ma lcd (fakt taki za 800zł ale lcd),a więc który model mi proponujesz?
Matryca TN nie spelni twoich oczekiwan. Mysle ze bylbys zadowolony z Eizo S1921 / S1931 (lub mniejszy S1721 /S1731). Matryca SPVA (w przypadku 31 z Overdrivem) bardzo rownomiernie podswietlona. Nierownomiernosc nie przekracza 2%-3% (w innych LCD standardem jest 20%-30%). Czern przy ustawieniu jasnosci na poziomie 0.2 cd. Przy ustawieniu na mniej wiecej 75% czyli ok 200-220cd masz juz czern czarna jak smola na poziomie 0.1cd. 10bit korekcja gamma i 10bit info o kolorze daja plynne przejscia tonalne. O 5 letniej gwarancji i wykonaniu w japonii mozna rowniez wspomniec. Bardzo niska awaryjnosc (srednio 1/1000). Temperatura bieli tylko nieznacznie ulega zmianie przy zmienianiu stopnia jasnosci. Jasnosc regulujesz przy pomocy zmiany napiecia na swietlowkach co wcale nie jest takie oczywiste. Nie jest to monitor profesjonalny wiec ma male mozliwosci zmiany parametrow wyswietlanego obrazu ale fabrycznie jest dosc dobrze ustawiony wiec jedyne co moglbys zrobic nie majac doswiadczenia to spierniczyc je sobie. Niedlugo monitory te zostana zastapione seria z koncowka 2 na koncu czyli np 1932 zamiast 1931. Bedzie to powrot do przeszlosci czyli dostaniemy bardziej rozbudowane OSD jak mialo to miejsce w poprzednim modelu S1910. Za okrojenie OSD Eizo zostalo mocno skrytykowane.
Najtansza alternatywa dla grafika jest NEC 1990SXi. Jest on juz nieprodukowany zastapiony modelem 1990SX na slabszej matrycy SPVA ale mozna go jeszcze znalezc w niektorych miejscach (mam 7szt jakby kto chcial). 1990SXi zostal zrobiony w oparciu o matryce S-IPS i 12bit korekcje gamma! Panel kosztuje mniej niż 2500zł a oferuje dokładnie te same możliwości co profesjonalne dziewiętnastki dla grafików. Ma niesamowicie szeroką regulacje trybów temperatury bieli. Do dyspozycji otrzymujemy zakres od 3000K do 9600K z krokiem co 100K włącznie z możliwością regulacji ręcznej oraz zmianą nasycenia, odcienia oraz jasności każdego z kolorów zarówno w palecie RGB jak i dodatkowej CMYK z osobna.
Do bardzo tanich i niezlych LCD zaliczam BenQ FP 93GP. Matryca MVA i 8bit ale daje rade. Oczywiscie nie ma zadnych bajerow anie zaawansowanego OSD. Nie ma regulacji wysokosci ani nawet rownomiernie podswietlonej matrycy jednak testujac go kolorymetrem uzyskalem wynik zblizony do Eizo S1931, ktore jest dwa razy drozsze. Oczywiscie mylne jest twierdzic ze skoro BenQ jest tak samo dobre to po co przeplacac. Ono jest dobre jesli nas nie stac na nic wiecej ale dokladanie do Eizo to nie przeplacanie. Przede wszystkim BenQ sa kiepsko zrobione. Czesto szlag je trafia a serwis maja lipny. Trzeba miec cierpliwosc. Do 1000 nie ma lepszego monitora bod wzgledem jakosci obrazu. Jest tez szybszy od Eizo ze wzgledu na mniejsza precyzje dzialania. Oczywiscie zadnego z tych monitorow nie polecam wytrawnym graczom. Owszem, pograc sie da ale nie ZAWODOWO. To sa raczej monitory do wyswietlania obrazu statycznego. Jeszcze raz powtarzam: DA SIE NA NICH GRAC ALE SA MONITORY LEPSZE DO GIER.
Dziekuje za żetleną odpwiedź:) Szkoda ,że tak cena wygórowana,bo 2500 to nie mało,a nie mam zamiaru płacić 1000zł tylko po to aby uzyskać więcej śmieci na moim biurku;) Mój komputer nie jest wart nawet 1000zł (znalazłem na allegro za niecałe 750zł o lepszych parametrach bo ma dysk 160GB i ładniejszą obudowe no i wszystko nowe,a ja za swój z ponad rok temu dałem około 1200zł i później modernizowałem),dlatego kupować do tego drogi monitor...chyba absurd;] Dobrze wiedzieć ,że na forum jest ktoś kto profesjonalnie się zajmuje tematyką LCD i przy większej ilości wolnej gotówki będe wiedział do kogo się zwrócic.
Niestety monitory graficzne kosztuja najwiecej. Podalem ci jednak alternatywe w postaci BenQ FP93GP, ktorego kupisz za 850zl a stosunek jakosci obrazu do ceny jest bardzo wysokil!!! 1990SXi to i tak nie jest profesjonalny sprzet bo nie ma na przyklad programowalnej tablicy LUT oraz rownomiernie podswietlonej matrycy jednak od profesjonalnego sprzetu dzieli go juz zaledwie kilka procent.
Problem polega jednak na tym, ze dla przecietnego grafika amatora roznica miedzy CRT za 800 i CRT za 8000 byla mniejsza niz teraz miedzy LCD za 800 i za 1800...
Co gorsze nie ma co liczyc na to ze dobre monitory beda coraz tansze. Bedzie nieco inaczej - dobre monitory beda tansze ale slabsze (tak sie dzieje od jakiegos czasu) natomiast zniknie srodek (jak chocby 1990SXi) i zostanie jedynie Low End i High End.
Odpowiadajac jeszcze na poprzednie pytanie - nie ma monitora LCD ktory potrafi dobrze pracowac w nienatywnej rozdzielczosci. To bariera technologiczna nie do przeskoczenia. Owszem, sa uklady wspomagajace ale to i tak nie to. Dlatego warto pamietac szarpiac sie na modne teraz 22' o tym, czy nasza grafa udzwignie 1680x1050 w grach? Jesli nie lepiej wybrac standardowa 19' bo w nienatywnej rozdzielczosci obraz na 22' monitorze bedzie wygladal gorzej niz na najtanszym pasciu za 400zl...
[ Dodano: 2007-11-16, 23:54 ]