ďťż

sunsetting

photo

Czyli gdzie byliscie? co polecacie? niespełnione marzenia?
Ciekawostki?

Zaczęłam fascynować się tymi regionami i kulturą zabytkami, ciekawostkami może ktoś jest chętny do dzielenia się wrazeniami ?

rozpoczynając wspomnę iż Szwedzi są własnie po Święcie MIDSOMMAR - obchodzone w pierwszą sobotę po 21 czerwca. Szwedzi są narodem ekstremalnie stęsknionym słońca i wystarczy parę wiosennych promyków by Szwed juz przebrał się w krótkie spodenki i T-shirt. Święto Midsommar jest obok Bożego Narodzenia największym świętem szwedzkim. Jest to dzień bardzo radosny, oficjalne powitanie lata. Daniami tradycyjnymi są przede wszystkim potrawy ze śledzia, do którego trzeba koniecznie wypić kieliszek (lub parę) wódki. Również truskawek nie może zabraknąć na letnim stole. Gdy pogoda pozwala, rodziny zbierają się w ogrodach. Dzieci ubierają się czasem w tradycyjne stroje, większość plecie wianki i zakłada je na głowę (stad tez tradycyjny obraz szwedzkiego dziecka z wiankiem na głowie). Tego dnia stawiane są również drzewka świętojańskie, które mają formę krzyża, przybrane liśćmi, kwiatami i wieńcami. Na części imprez ludzi tańczą dokoła takiego drzewka.


mieszkam w Skandynawii a konkretniej w Norwegii, co sie wiaze z tym ze w Szwecji i Danii tez bylam. w Danii praktycznie tylko przejazdami a do Szwecji jezdze czasami raczej nie czesto bo za daleko ;p jest efektownie ale jezykow nadal nie lubie, ten akcent jest mega dobijajacy xd
no proszę, zastanawiałam się czy znalezione przeze mnie dane mogą być prawdą, ale z Twojej wypowiedzi widzę, że jak najbardziej.
A oto one:

Język szwedzki ciekawostki:

a) w Szwecji nie istnieje słowo „proszę". Zamiast tego używane jest słowo „dziękuje" na końcu zdania. Jest dość trudno się do tego przyzwyczaić,. Na przykład zamiast powiedzieć „Proszę o czekoladę" mówi się „Czekoladę, dziękuje". Słowo „dziękuję" używane jest zawsze i wszędzie.

b) W Szwecji w każdym regionie mówi się w innym dialekcie. Na przykład rodowity mieszkaniec Sztokholmu nie zrozumie rodowitego mieszkańca Malmö, i nawzajem. Dialekty wymagają treningu ucha i cierpliwości. Najtrudniejszymi dialektami są ponoć panujący na południu Szwecji w Skanii oraz ten panujący w Göteborgu.

c) nie zapomnijmy również, ze w Szwecji wszyscy mówią do siebie na „ty": szef, podwładny, nauczyciel czy policjant dający mandat - wszyscy mówią do siebie na „ty". Jest to objaw szwedzkiej równości, z której Szwedzi są bardzo dumni.
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • kazimierz.htw.pl